Разлика помеѓу преработките на „Никозија“

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
}}
 
'''Никозија''', локално се употребува името '''Левкозија''' ([[грчки јазик|грчки]]: Λευκωσία, [[турски јазик|турски]]: ''Lefkoşa'') е главен град на [[Кипар]] со население од 206 220 жители (2001). Се наоѓа на [[река]]та [[Педиео]]. Никозија е разделен на два дела. СеверниотделСеверниот дел се наоѓа во [[Турска Република Северен Кипар]].
 
== Етимологија ==
3.778

уредувања