Стеван Мокрањац: Разлика помеѓу преработките

Неготин не е исто што и Неготино
с (роден на/во шаблон)
(Неготин не е исто што и Неготино)
'''[[Стеван Мокрањац]]''' ({{роден во|НеготиноНеготин}}, {{роден на|9|јануари|1856}} - [[Скопје]] {{починал на|29|септември|1914}}), српски [[композитор]] кој се одликувал со извонредна смисла за уметничка обработка на музичкиот фолклор. Негови најзначајни остварувања се ракатки, 15 народни рапсодии (со уметничка стилизација) на македонски, босански и на српски мелодии.
 
{{биог-никулец}}
[[Категорија:Српски композитори]]
 
[[en:Stevan Stojanović Mokranjac]]
[[fr:Stevan Stojanović Mokranjac]]
[[it:Stevan Stojanović Mokranjac]]
[[ja:シュテファン・モクラーニャッツ]]
[[sl:Stevan Stojanović Mokranjac]]
[[sr:Stevan Stojanović Mokranjac]]
959

уредувања