Разлика помеѓу преработките на „Католички кралеви“

Додадени 117 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
 
[[Откривање на Америка|Откривањето на Америка]] во [[1492]] година се совпаѓа со годината на крајот на Реконквистата. Преку колонизацијата на Новиот свет, [[Шпанија]] станала една од најголемите светски велесили во тоа време.
 
== Поврзано ==
* [[Јарем и стрели]] — симбол на Католичките кралеви
 
{{Нормативна контрола}}