Разлика помеѓу преработките на „Ман (остров)“

Додадени 427 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(поправка на правопис - Европска Унија правопис 2015)
Поради ова, многу компании имаат свои оф-шор канцеларии на Ман, и тоа е главниот економски сегмент. Покрај тоа, присутни се и традиционалните економски дејности - рибарство, туризам и земјоделство. Владата на Ман го промовира островот како погодна дестинација за снимање на филмови, и од 1995 до денес (2008) се снимени над 80 филма.
 
==Религија==
 
*[[Христијани]] - 67,280
*[[Муслимани]] - 160
*Без Религија - 12,320
*[[Хиндуисти]] - 160
 
{{bar box
|float=right
|title=Верници во Ман
|barwidth=200px
|bars=
{{bar percent|Христијани|blue|84.10}}
{{bar percent|Муслимани|green|0.20}}
{{bar percent|Без Религија|yellow|15.40}}
{{bar percent|Хиндуисти|pink|0.20}}
}}
== Надворешни врски ==
 
782

уредувања