Разлика помеѓу преработките на „Вилијан Борхес да Силва“

нема опис на уредувањето
{{Infobox football biography 3
| playername = {{flagicon|Бразил}} Вилијан
| image = [[Податотека:DK-Chel1520180610 (9)FIFA Friendly Match Austria vs. Brazil Willian 850 1598.jpg|200px]]
| fullname = Вилијан Борхес да Силва<ref>{{cite web |url=https://www.premierleague.com/news/612828 |title=Updated squads for 2017/18 Premier League confirmed |publisher=Premier League |date=2 February 2018 |accessdate=10 February 2018}}</ref>
| height = {{height|m=1.75}}<ref>{{cite news|url=http://www.chelseafc.com/teams/first-team/willian.html|title=Willian}}</ref>
| cityofbirth = {{роден во|Рибериао Пирес|}}
| countryofbirth = [[Бразил]]
| nationality = {{flagsport|BRA}} [[Бразил]]
| currentclub = {{Fb team Chelsea}}
| clubnumber = 22
| years2 = 2007-2013 | caps2 = 140 | goals2 = 20 | clubs2 = {{Fb team Shakhtar Donetsk}}
| years3 = 2013 | caps3 = 11 | goals3 = 1 | clubs3 = {{Fb team Anzhi}}
| years4 = 2013- | caps4 = 176198 | goals4 = 2728 | clubs4 = {{Fb team Chelsea}}
| nationalyears1 = 2007 | nationalcaps1 = 12 | nationalgoals1 = 0 | nationalteam1 = {{flagiconflagsport|БразилBRA}} [[Фудбалска репрезентација на Бразил под 20 години|Бразил 20]]
| nationalyears2 = 2011- | nationalcaps2 = 4965 | nationalgoals2 = 8 | nationalteam2 = {{flagiconflagsport|БразилBRA}} [[Фудбалска репрезентација на Бразил|Бразил]]
| pcupdate = 22 јануари 2012
| ntupdate = 22 јануари 2012
На 31 јануари 2013 година, Вилијан се преселил во [[ФК Анжи Махачкала | Анжи Махачкала]] за сума околу 35 милиони евра.<ref>{{cite web|url=http://metro.co.uk/2013/01/31/chelsea-miss-out-on-willian-as-anzhi-close-on-deal-3376555/ |title=Chelsea miss out on Willian as Anzhi close in on deal |publisher=Metro |date=31 January 2013 |accessdate=23 August 2013 }}</ref><ref>{{cite web|url=http://msn.foxsports.com/foxsoccer/soccer/story/anzhi-signs-willian-from-shakhtar-donetsk-020113 |title=Anzhi signs Willian from Shakhtar |publisher=Fox Sports |date=1 February 2013 |accessdate=23 August 2013 }}</ref> Тој првично одлучил да го носи дресот со број 10, но поради ограничувањата на УЕФА во кои се наведува дека еден играч мора да носи број што се користел во Лигата на шампионите до крајот на сезоната, тој бил принуден да го носи бројот 88 што го избрал во Шахтар. Дебито на Вилијан за Анжи не било најдобро откако тој претрпел повреда во натпреварот против [[ФК Њукасл Јунајтед | Њукасл Јунајтед]] од [[УЕФА Лига Европа 2012-2013 | Лигата на Европа]].<ref>{{cite news|title=Willian delighted to sign for Anzhi Makhachkala|url=http://www.goal.com/en-gb/news/2892/transfer-zone/2013/02/02/3722203/willian-delighted-to-sign-for-anzhi-makhachkala|publisher=Goal.com|date=2 February 2013|accessdate=6 February 2013}}</ref> Тој го постигнал својот прв и единствен гол за Анжи на 14 април 2013 година во победата со 3-0 против [[ФК Волга Нижњи Новгород |Волга Нижњи Новгород]].
 
[[File:DK-Chel15 (9).jpg|thumb|right|Вилијан во дресот на [[ФК Челси|Челси]] во 2015.]]
Во август 2013 година, по реструктуирањето на бизнис ниво, Анжи одлучил да го стави на трансфер листата целиот свој состав, вклучувајќи го и неодамнешното засилување Вилијан.<ref>{{cite web|url=http://www.mirror.co.uk/sport/football/transfer-news/transfers-willian-anzhi-players-up-2138314 |title=Tottenham and Chelsea transfer target Willian poised for bargain move as Anzhi slash budget |work=Daily Mirror |date=7 August 2013 |accessdate=23 August 2013 }}</ref>
 
{{Состав на Бразил на Копа Америка 2015}}
{{Состав на Бразил на Светското првенство 2018}}
{{Состав на Бразил на Копа Америка 2019}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Вилијан}}