Разлика помеѓу преработките на „Паралово“

Додадени 49 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Паралово е старо Македонско православно село,во селото најстари се Мојановци,Клечковци и Миленковци за кои се вели дека се во селото од како постанало тоа.
 
Родови во Паралово се; ''Мојановци (8к.), Клечковци (1к.) и Миленковци (1к.)'' се '''староседелци'''; ''Коруновци (6к.)'' доселени се од селото [[Мегленци]], таму биле старинци; ''Магенци или Тапановци (4к.)'' доселени се од селото [[Грнчари]] во [[Преспа|Преспа;]] ''Сивевци'' од [[Трап]]; ''Симоновци Симоновци(2к.)'' за нив се мисли дека се доселени од селото [[Мегленци]]; ''Ричковци (1к.)'' доселени се од соседното село [[Грумази]], таму имаат истоимени роднини; ''Угревци (1к.)'' доселени се во 1925та од селото [[Пожарско]],во [[Егејска Македонија]].
 
== Општествени институции ==
2.657

уредувања