Разлика помеѓу преработките на „Дорломбос“

Одземени 8 бајти ,  пред 2 години
 
== Демографија ==
Според статистиката на [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|Македониja, Етнографиja и статистика]]“) од 1900 година, во Дорломбос живееле 550 жители, сите [[МакедонциТурци]].<ref name=":0">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_09.htm Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.163.]</ref>
 
Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 117 жители, сите [[Турци]].<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>