Разлика помеѓу преработките на „Оливер Бирхоф“

Одземени 30 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
{{Infobox football biography 3
|name = Оливер Бирхоф
|image = [[File:Oliver Bierhoff, Germany national football team (03).jpg|250px200px|]]
|image_size = 250px
|fullname = Оливер Бирхоф
|birth_date = {{birth date and age|1968|5|1|df=y}}
|birth_place = [[Карлсруе]], Западна Германија
|currentclub = {{flagiconfb|Германија}} (Деловен менаџер)
|position = [[Напад (фудбал)|Напад]]{{Football/FW}}
|years1 = 1986–1988 | caps1 = 31 | goals1 = 4 | clubs1 = {{Fb team Uerdingen}}
|years2 = 1988–1990 | caps2 = 34 | goals2 = 6 | clubs2 = {{Fb team HamburgerHSV}}
|years3 = 1990 | caps3 = 8 | goals3 = 0 | clubs3 = {{Fb team Borussia MоnchengladbachMonchengladbach}}
|years4 = 1990–1991 | caps4 = 32 | goals4 = 23 | clubs4 = {{Fb team Austria}}
|years5 = 1991–1995 | caps5 = 117 | goals5 = 48 | clubs5 = {{Fb team Ascoli}}
|years9 = 2002–2003 | caps9 = 26 | goals9 = 7 | clubs9 ={{Fb team Chievo}}
|totalcaps = 443 | totalgoals = 188
|nationalyears1 = 1988–1990 | nationalcaps1 = 10 | nationalgoals1 = 7 | nationalteam1 = {{flagicon|Германија}} [[Фудбалска репрезентација на Западна Германија под 21 година|Западна Германија под 21]]
|nationalyears2 = 1996–2002 | nationalcaps2 = 70 | nationalgoals2 = 37 | nationalteam2 = {{flagicon|Германија}} [[Фудбалска репрезентација на Германија|Германија]]
}}
 
'''Оливер Бирхоф''' ( германски изговор:ˈɔlɪvɐ ˈbiːɐ̯hɔf ; роден на 1 мај 1968 година) е пензиониран [[Германија|германски]] поранешен [[Фудбал|фудбалер,]] кој го постигнал првиот [[златен гол]] во историјата на меѓународниот фудбал за [[Фудбалска репрезентација на Германија|Германија]] во финалето на [[Евро 96]] , со што ја дефинира својата кариера и го зацврстил во меѓународниот центар на внимание.