Разлика помеѓу преработките на „Рајхстаг“

Додадени 79 бајти ,  пред 2 години
Создадено преведувајќи ја страницата „Рајхстаг
(Создадено преведувајќи ја страницата „Рајхстаг“)
{{Infobox building
| name = Рајхстаг
| native_name =
| native_name_lang =
| former_names =
| alternate_names =
| image = Reichstag_pano.jpg
| image_alt =
| caption =
| map_type =
| map_alt =
| map_caption =
| altitude =
| building_type =
| architectural_style =
| structural_system =
| cost =
| ren_cost =
| client =
| owner =
| current_tenants =
| landlord =
| location =
| address =
| location_town = [[Берлин]]
| location_country = [[Германија]]
| iso_region =
| coordinates_display =
| latitude =
| longitude =
| latd =
| latm =
| lats =
| latNS =
| longd =
| longm =
| longs =
| longEW =
| coordinates = {{Coord|52.5186|13.376|region:DE-BE_type:landmark}}
| start_date = [[9 јуни]] [[1884]]
| completion_date = 1894
| inauguration_date =
| renovation_date = 1961-64, [[1992]]
| destruction_date =
| height =
| diameter =
| other_dimensions =
| floor_count =
| floor_area =
| seating_type =
| seating_capacity =
| main_contractor =
| architect = [[Паул Валот]]
| architecture_firm =
| structural_engineer =
| services_engineer =
| civil_engineer =
| other_designers =
| quantity_surveyor =
| awards =
| ren_architect = [[Норман Фостер]]
| ren_firm =
| ren_str_engineer =
| ren_serv_engineer =
| ren_civ_engineer =
| ren_oth_designers =
| ren_qty_surveyor =
| ren_awards =
| url =
| references =
}}
 
[[Податотека:Reichstag_panoReichstag_building_Berlin_view_from_west_before_sunset.jpg|мини|380п380x380пкс|Зградата наРајхстаг денес Рајхстагот]]
[[Податотека:Reichstag-berlin-im-umbau.jpg|мини| Рајхстаг 1995 ]]
'''Рајхстаг''' ([[Германски јазик|германски]]: ''Reichstag'' - Царско собрание) бил парламент на [[Светото Римско Царство]], [[Северногермански Сојуз|Северногерманскиот Сојуз]] и [[Германија]] до [[1945]] година. Денешниот парламент се вика [[Бундестаг]] (гер. ''Bundestag'' - сојузно собрание), но зградата на парламентот во [[Берлин]] сѐ уште се вика Рајхстаг. Постојната зграда (на сликата), во нејзиниот првичен облик, е започната во [[1884]] г. и е дело на архитектот [[Паул Валот]].
'''Рајхстаг е''' зграда во [[Берлин]] таа била изградена да биде дом на Рајхстагот, првото собрание на [[Германско Царство|Германското царство]] . Отворен е во [[1894|1894 година]] . и била собрана од Собранието до [[1933|1933 година]], кога беше тешко оштетена од огнот, наводно засаден од холандскиот [[Комунизам|комунист]] Маринус ван дер Лубе,потоа го убиле нацистите,иако [[Националсоцијализам|нацистите]] веројатно се запалиле сами од страна на Рајхстагот за да ги обвинат комунистите. Нацистичката партија го искористила ова како поттик за [[Ноќ на долгите ножеви|чистењето на]] "предавниците" од Берлин и забраната на [[Комунистичка партија на Германија|Комунистичката партија на Германија]] . Иако под нацистите, Рајхстагот немал никаква функција, за време на Битката за Берлин, [[Јосиф Сталин|Сталин го]] сметал за симбол на германската власт, па затоа ги поделил единиците на [[Црвена армија|Црвената армија]] со победите на победата дека единицата која прво го окупирала ќе биде поставена на покривот на зградата. Рајхстагот повторно станал седиште на германското собрание во [[1999|1999 година]], по реновирањето што го спроведел архитектот [[Норман Фостер]] .
 
Денес [[Германија|германското]] собрание се вика [[Бундестаг|Бундестагот]] . Рајстаг потекнувала од [[Свето Римско Царство|Светото римско царство]] и престанало да функционира како собрание за време на [[Трет Рајх|нацистичка Германија]] . На денешен германски јазик, Рајхстагот се однесува на зградата и на Бундестагот до собранието.
 
== Видете повеќе ==
{{Германија-никулец}}
 
* Пожар во Рајхстаг
[[Категорија:Знаменитости во Берлин]]
 
== Надворешни врски ==
{{Портал|Немачка}}
[[Категорија:Страници со непрегледан превод]]
84

уредувања