Богојци: Разлика помеѓу преработките

Додадени 655 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
| карта = Богојци во Општина Струга.svg
}}
'''Богојци''', или познати како '''Боговица''', е село во [[Општина Струга]]. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 170 жители.
 
== Географиja и местоположба ==
Селото се наоѓа на југозападните падини на [[Караорман]]. Во близина на селото се селата [[Тоска (село)|Тоска]] и [[Брчево]].
 
== Историja ==
На крајот на 19 век, селото било дел од Охридската каза на [[Отоманско Царство|Отоманската Империја]].
На крајот на 19 век, селото било дел од Охридската каза на Отоманската Империја. Според податоците од 1873 година, селото имало 29 жители мажи муслимани. Според податоците на бугарскиот етнограф Васил К'нчов, селото во 1900 година имало население од 120 жители Албанци муслимани.<ref>„Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995. стр. 172-173.</ref>
 
На крајот на 19 век, селото било дел од Охридската каза на Отоманската Империја. Според податоците од 1873 година, селото имало 29 жители мажи муслимани. Според податоците на бугарскиот етнограф Васил К'нчов, селото во 1900 година имало население од 120 жители Албанци муслимани.<ref>„МакедонияМакедония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995. стр. 172104-173105.</ref>
 
== Демографија ==
Според последниот пописподатоците на населението[[Васил наК’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) од 2002[[1900]] година, во селото имаБогојци 170имало 120 жители., Следувасите табела[[Албанци]].<ref наname=":0">„Македония националнатаи структураОдринско. Статистика на населението<ref>http://www.stat.gov от 1873 г.mk/publikacii/knigaX.pdf ПописМакедонски вонаучен Македонијаинститут, 2002София, 1995. -стр. Книга 10172-173.</ref>
 
Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 170 жители, од кои 167 [[Албанци]] и 3 останати.<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
{| border=1 cellspacing=0 cellpadding=2
 
| '''Националност'''
На табелата е прикажан преглед на населението низ сите пописни години:<ref>Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.</ref>
| '''Вкупно'''
{| class="wikitable"
|-
!Година
| [[Македонци]]
!1900
| 0
!1948
|-
!1953
| [[Турци]]
!1961
| 0
!1971
|-
!1981
| [[Роми]]
!1994
| 0
!2002
|-
| [[Албанци]]
| 167
|-
| [[Власи]]
| 0
|-
| [[Срби]]
| 0
|-
| [[Бошњаци]]
| 0
|-
| Други
| 3
|-
|'''Население'''
|120<ref name=":0" />
|185
|208
|202
|228
|189
|156
|170
|}