Кашалот: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2.044 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Кашалот''' е најголемиот забест кит и најголем забест предатор. Тој е е)
 
сНема опис на уредувањето
{{speciesbox
'''Кашалот''' е најголемиот [[забест кит]] и најголем забест [[предатор]]. Тој е е
| fossil_range = {{fossil range|3.6|0|[[Pliocene]] – Recent}}<ref>{{cite web|url=http://fossilworks.org/bridge.pl?a=taxonInfo&taxon_no=68698|title=Physeter macrocephalus Linnaeus 1758 (sperm whale)|website=Fossilworks: Gateway to the Paleobiology Database|accessdate=12 August 2018}}</ref>
| name = Sperm whale<ref name="msw3">{{MSW3 Cetacea | id=14300131 | page=737}}</ref>
| status = VU
| status_system = IUCN3.1
| status_ref = <ref name="iucn" />
| image = Mother and baby sperm whale.jpg
| image_caption =
| image2 = Sperm whale male and female size.svg
| image2_caption =
| genus = Physeter
| parent_authority = [[Carl Linnaeus|Linnaeus]], [[10th edition of Systema Naturae|1758]]
| species = macrocephalus
| authority = [[Carl Linnaeus|Linnaeus]], [[10th edition of Systema Naturae|1758]]
| synonyms =
*''Physeter catodon'' {{small|Linnaeus,&nbsp;1758}}<br/>
*''Physeter microps'' {{small|Linnaeus,&nbsp;1758}}<br/>
*''Physeter tursio'' {{small|Linnaeus,&nbsp;1758}}<br/>
*''Physeter australasianus'' {{small|[[Desmoulins]],&nbsp;1822}}
| range_map = Sperm whale distribution (Pacific equirectangular).jpg
| range_map_caption= Major sperm whale grounds
}}
'''Кашалот''' (''Physeter macrocephalus'') е најголемиот [[забест кит]] и најголем забест [[предатор]]. Тој е единствен жив член од [[Род (биологија)|родот]] ''[[Physeter]]'' и еден од трите видови во фамилијата на кашалоти, пигмејскиот кашалот и џуџестиот кашалот од родот ''[[Kogia]]''.
 
Возрасните машки единки во просек достигнуваат 16 метри во должина, но некои единки достигнуваат 20.5 метри, при што на главата отпаѓаат до една третина од вкупната должина.
 
Ловот на кашалоти бил водечка индустрија во деветнаесеттиот век, овековечен во романот ''[[Моби Дик]]''.
 
== Наводи ==
{{наводи}}