Разлика помеѓу преработките на „Голема бела ајкула“

Додадени 190 бајти ,  пред 2 години
Одбиена последната промена (од 12.33.29.26) и ја поврати преработката 3357909 на KasparBot
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиена последната промена (од 12.33.29.26) и ја поврати преработката 3357909 на KasparBot)
| binomial = ''Carcharodon carcharias''
 
| binomial_authority = ([[Carolus Linnaeus|LinnaeushijijrkjrvjnvrLinnaeus]], 1758)
 
| range_map = Cypron-Range Carcharodon carcharias.svg
 
| range_map_width = 250px
 
| range_map_caption = Global range highlighted in blue
 
}}
 
'''Големата бела ајкула''' ([[лат.]] '''''Carcharodon carcharias''''') е единствен вид од родот ''Carcharodon'' од фамилијата ''[[Lamnidae]]''. Carcharodon carcharias или бела ајкула, може да се најде во сите поголеми океани. Големата бела ајкула е позната по нејзината големина, може да достигне до 6 метри големина и 2,268 кг тежина. Белата ајкула најверојатно е најголемиот сегашен рибен предатор и една од примарните предатори од видот marine mammals. Единствен преживеан тип од родот Carcharodon.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
''') е единствен вид од родот ''Carcharodon'' од фамилијата ''[[Lamnidae]]''. Carcharodon carcharias или бела ајкула, може да се најде во сите поголеми океани. Големата бела ајкула е позната по нејзината големина, може да достигне до 6 метри големина и 2,268 кг тежина. Белата ајкула најверојатно е најголемиот сегашен рибен предатор и една од примарните предатори од видот marine mammals. Единствен преживеан тип од родот Carcharodon.
Најдобро продаваната новела и подоцна бестселерот од Steven Spielberg ја опижува белата ајкула како “див човекојадец”. Во реалноста, луѓето не се посакуван плен на големата бела ајкула.