Разлика помеѓу преработките на „Хендрик Аверкамп“

Одземени 258 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:A Scene on the Ice near a Town.jpg|мини|Сцена на мраз близу пиварница]]
[[Податотека:Hendrick Avercamp - Winter Landscape - WGA1082.jpg|мини|Зимска глетка на канал]]
'''Хендрик Аверкамп''' ([[хол.]] ''{{lang-nl|Hendrick Avercamp'',}}; [[27 јануари]] [[1585]] - [[15 мај]] [[1634]])<ref>датум на [[крштевање]] и датум на [[погреб]]</ref> — сликар од [[златно време на холандското сликарство|златното време на холандското сликарство]].
 
Роден е во [[Амстердам]] и учел сликарство кај [[Данска|данскиот]] доселеник [[Питер Исакс]] (1569–1625), а веројатно и кај [[Давид Винкбонс]]. Во 1608 се преселил во [[Кампен]] (покраина [[Оверејсел]]). Бидејќи бил [[немост|нем]], станал познат и како „немецот од Кампен" (''de Stomme van Kampen'').
* [http://www.ibiblio.org/wm/paint/auth/avercamp/ Хенрдик Аверкамп] - WebMuseum {{en}}
* [http://www.museumsyndicate.com/artist.php?artist=187 Хенрдик Аверкамп] - Museum Syndicate {{en}}
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{Лични податоци
| NAME = Аверкамп, Хендрик
| ALTERNATIVE NAMES =
| SHORT DESCRIPTION =
| DATE OF BIRTH = 1585
| PLACE OF BIRTH = [[Амстердам]]
| DATE OF DEATH = 1634
| PLACE OF DEATH =
}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Аверкамп, Хендрик}}
[[Категорија:Пределни уметници]]