Разлика помеѓу преработките на „Базалт“

Додадени 248 бајти ,  пред 11 месец
нема опис на уредувањето
(дополнување)
 
[[Податотека:BasaltUSGOV.jpg|thumb|300px|Базалт]]
[[Податотека:Мыс Столбчатый. После заката.jpg|thumb|300px|Базалт во Русија]]
[[Податотека:Pillow basalt crop l.jpg|thumb|300px|Базалт во форма на перници, Хаваи]]
'''Базалт''' — [[магматска карпа]], со темна или црна боја, која се одликува со својата тврдост. Оваа карпа е потврда од [[гранит]]от. Базалтот го сочинува дното на длабоките мориња и служи како многу добар градежен материјал, особено за градење на патишта.