Разлика помеѓу преработките на „Оливер Бирхоф“

Додадени 2 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Oliver Bierhoff“)
 
{{Инфокутија Фудбалер 3|image=Oliver Bierhoff, Germany national football team (03).jpg|fullname=Oliver Bierhoff|height={{height|m=1.91}}|currentclub=[[Germany national football team|Germany]] (Business manager)|position=[[Forward (association football)#Striker|Striker]]}} '''Оливер Бирхоф''' ( германски изговор: ; роден на 1 мај 1968 година) е пензиониран германски поранешен [[Фудбал|фудбалер,]] кој го постигнал првиот златен гол во историјата на меѓународниот фудбал за [[Фудбалска репрезентација на Германија|Германија]] во финалето на Евро 96 , со што ја дефинира кариерата што го зацврсти во меѓународниот центар на внимание.
 
Голем, силен и плоден стрелец, најчесто бил познат по своите одлични способности во воздухот, и како [[Напад (фудбал)|човек]] гол, со тоа што можел да ги долови заглавјата за гол. <ref name="acmilan.com">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.acmilan.com/en/oliver-bierhoff|title=A.C. Milan Hall of Fame: Oliver Bierhoff|work=acmilan.com|accessdate=2 April 2015}}</ref>
13.176

уредувања