Разлика помеѓу преработките на „Пјер Латур“

Додадени 4.279 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Ознака: Изворно уредување 2017
| proteams = {{ct|ALM|2013}} ''(<small>стажант</small>)''<br />{{ct|ALM|2015}}
| majorwins = '''[[Голема трка (велосипедизам)|Големи трки]]'''
:'''[[Тур де СвисФранс]]'''
::[[Пласман за млад возач на Тур де Франс|Пласман за млад возач]] ([[Тур де Франс 2018|2018]])
:'''[[Вуелта а Еспања]]'''
:[[Податотека:MaillotFra.PNG|20п]] Национален хронометарски првак (2017, 2018)
| medaltemplates =
| updated = 262 августјануари 20182019
}}
 
: 3. Краен пласман [[Волта а Каталуња 2018|Волта а Каталуња]]
::1. [[Податотека:Jersey blue lines volta.svg|20п]] Пласман за млад возач
: 6. Хроно де Насионс
: 7. Краен пласман [[Критериум ди Дофине 2018|Критериум ди Дофине]]
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Пласман за млад возач
: 8. Класик Сид-Ардеш
{{colend}}
 
=== Распоред на резултатите на големите трки ===
 
{| class="wikitable plainrowheaders"
| colspan="5" scope="col" align="center" |'''Распоред на резултатите на големите трки'''<ref name="procyclingstats.com">{{нмс|url= https://www.procyclingstats.com/rider/pierre-latour|title=Pierre Latour|website=www.procyclingstats.com}}</ref>
|-
! scope="col" | [[Голема трка (велосипедизам)|Голема трка]]
! 2015
! scope="col" | 2016
! 2017
! 2018
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | [[Податотека:Jersey pink.svg|20п]] [[Генерален пласман на Џиро д’Италија|'''Џиро''']]
|—
|—
|—
|—
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | [[Податотека:Jersey yellow.svg|20п]] [[Генерален пласман на Тур де Франс|'''Тур''']]
|—
|—
|[[Тур де Франс 2017|29]]
|[[Тур де Франс 2018|13]]
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | [[Податотека:Jersey red.svg|20п]] [[Генерален пласман на Вуелта а Еспања|'''Вуелта''']]
|—
|[[Вуелта а Еспања 2016|28]]
|—
|—
|-
| colspan="5" scope="col" align="center" |'''Распоред на резултатите на етапните трки'''<ref name="procyclingstats.com"/>
|-
! scope="col" | Трка
!2015
! scope="col" | 2016
!2017
!2018
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | {{cjersey|yellow}} [[Париз-Ница]]
|—
|[[Париз-Ница 2016|76]]
|[[Париз-Ница 2017|49]]
|—
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | {{cjersey|blue}} [[Тирено-Адријатико]]
|—
| —
|—
|—
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | {{cjersey|Volta a Catalunya}} [[Волта а Каталуња]]
|[[Волта а Каталуња 2015|96]]
|—
|[[Волта а Каталуња 2017|32]]
|align="center" style="background:#ddddff;"|'''[[Волта а Каталуња 2018|3]]'''
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | {{cjersey|yellow}} [[Трка околу Баскија]]
|—
|[[Трка околу Баскија 2016|14]]
|—
|[[Трка околу Баскија 2018|СО]]
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | {{cjersey|yellow}} [[Тур де Романди]]
|—
|[[Тур де Романди 2016|12]]
|[[Тур де Романди 2017|14]]
|align="center" style="background:#ddddff;"|[[Тур де Романди 2018|8]]
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | {{cjersey|Dauphine}} [[Критериум ди Дофине]]
|—
| —
|[[Критериум ди Дофине 2017|15]]
|align="center" style="background:#ddddff;"|[[Критериум ди Дофине 2018|7]]
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | {{cjersey|yellow}} [[Тур де Свис]]
|—
|[[Тур де Свис 2016|СО]]
|—
|—
|}
 
=== Распоред на резултатите на првенствата ===
 
{| class="wikitable plainrowheaders"
|-
! scope="col" colspan=2| Настан
! scope="col" | 2015
! scope="col" | 2016
!2017
!2018
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | [[Податотека:Gold medal olympic.svg|15п]] [[Олимписки игри]]
! scope="row" | Друмска трка
| colspan="1" {{N/a|не се одржал}}
|—
| colspan="2" {{N/a|не се одржал}}
|- style="text-align:center;"
! scope="row" rowspan=2| [[Податотека:Jersey rainbow.svg|20п]] [[Светски првенства во друмски велосипедизам|Светски првенства]]
! scope="row"| Хронометар
|—
|—
|—
|—
|- style="text-align:center;"
! scope="row"| Друмска трка
|—
| —
|—
|
|- style="text-align:center;"
! scope="row" rowspan=2| [[Податотека:MaillotFra.PNG|20п]] Национални првенства
! scope="row"| Хронометар
|—
| style="background:#ddddff;" |10
| style="background:gold;" |'''1'''
| style="background:gold;" |'''1'''
|- style="text-align:center;"
! scope="row"| Друмска трка
|СО
| 53
|65
| style="background:#ddddff;" |4
|}
 
СО = се откажал; — = не учествувал
 
== Наводи ==