Разлика помеѓу преработките на „Црна Гора“

Додадени 26 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена (од Sashko1999) и ја поврати преработката 3768174 на Buli)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Под водство на единствениот црногорски крал [[Никола I Петровиќ]] се создало [[Кнежевство Црна Гора|Кнежевството Црна Гора]] кое се здобило со независност од Турција. За време на Покасно Црна Гора била под владеење на [[Австро-Унгарија]], Кралството СХС, [[СФРЈ]], [[СР Југославија]] и [[Србија и Црна Гора]]. Својата независност ја стекнала на [[3 јуни]] [[2006]] година.
 
== Географија и климастефан ==богдановски
==
{{Главна|Географија на Црна Гора}}
 
Анонимен корисник