Разлика помеѓу преработките на „Патки“

Додадени 433 бајти ,  пред 2 години
→‎Систематизација: дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(→‎Систематизација: дополнување)
==Врски со луѓето==
Пердувите од овие птици, порано, а и денес, се употребуваат за полнење перници, душеци, вреќи за спиење и палта.
 
==Патките како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Училиште за патки“ ([[српски]]: ''Пачја школа'') - песна на српскиот поет [[Јован Јовановиќ-Змај]].<ref>Јован Јовановиħ Змај, ''Краљевина Лаждишажди''. Београд: Просвета, 1963, стр. 59-60.</ref>
 
==Систематизација==