Разлика помеѓу преработките на „Ешли Јанг“

Додадени 6.689 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
 
Ешли Јанг исто така бил замешан во контроверзност, поради тоа што бил обвинет од новинарите за многубројни обиди за глума и прелесно паѓање со цел да се изнуди прекршок врз него по што и неговите менаџери Алекс Фергусон и [[Дејвид Мојс]] морале да разговараат со него и да му укажат дека тоа што го прави не е фер кон противниците.<ref>{{cite news |url=https://www.theguardian.com/football/2012/apr/20/alex-ferguson-has-word-ashley-young |title=Sir Alex Ferguson 'has word' with Ashley Young over diving accusations |newspaper=The Guardian |location=London |agency=Press Association |date=20 April 2012 |accessdate=16 September 2016}}</ref><ref>{{cite web |url=https://www.bbc.co.uk/sport/football/24097097 |title=Ashley Young: David Moyes in diving warning to Man Utd winger |publisher=BBC Sport |date=14 September 2013 |accessdate=28 April 2017}}</ref>
 
== Клупска статистика ==
''Статистика е ажурирана на 19 јануари 2018.''
 
{| class="wikitable center" style="text-align:center; font-size:90%"
|-
! rowspan="2" | Сезона
! rowspan="2" | Клуб
! colspan="3" | Првенство
! colspan="3" | Национален куп
! colspan="3" | Континентален куп
! colspan="3" | Останати купови
! colspan="2" | Вкупно
|-
! Лига
! Наст
! Гол
! Лига
! Наст
! Гол
! Лига
! Наст
! Гол
! Лига
! Наст
! Гол
! Наст
! Гол
|-
|-
|| 2003-2004 || rowspan=4|{{flagicon|ENG}} {{Fb team (N) Watford}} || [[Прва дивизија на Англија 2003-2004|ПД]] || 5 || 3 || [[ФА Куп 2003-2004|ФАКуп]]+[[Лига куп на Англија 2003-2004|ЛК]] || 0+1 || 0 || - || - || - || - || - || - || 6 || 3
 
|-
|| 2004-2005 || [[Чемпионшип лига 2004-2005|ЧЛ]] || 34 || 0 || [[ФА Куп 2004-2005|ФАКуп]]+[[Лига куп на Англија 2004-2005|ЛК]] || 0+4 || 0 || - || - || - || - || - || - || 38 || 0
 
|-
|| 2005-2006 || [[Чемпионшип лига 2005-2006|ЧЛ]] || 39+3<ref name=off/> || 13+1<ref name=off>Плејоф.</ref> || [[ФА Куп 2005-2006|ФАКуп]]+[[Лига куп на Англија 2005-2006|ЛК]] || 0+1 || 1 || - || - || - || - || - || - || 43 || 15
 
|-
|| 2006-јан. 2007 || [[Прмиер лига на Англија 2006-2007|ПЛ]] || 20 || 3 || [[ФА Куп 2006-2007|ФАКуп]]+[[Лига куп на Англија 2006-2007|ЛК]] || 1+2 || 0+1 || - || - || - || - || - || - || 23 || 4
 
|-
!colspan="3"|Вкупно Вотфорд || 98+3 || 19+1 || || 9 || 2 || || - || - || || - || - || 110 || 22
 
|-
|| [[ФК Астон Вила сезона 2006-2007|јан.-јун. 2007]] || rowspan=5|{{flagicon|ENG}} {{Fb team (N) Aston Villa}} || [[Премиер лига на Англија 2006-2007|ПЛ]] || 13 || 2 || [[ФА Куп 2006-2007|ФАКуп]]+[[Лига куп на Англија 2006-2007|ЛК]] || - || - || - || - || - || - || - || - || 13 || 2
 
|-
|| [[ФК Астон Вила сезона 2007-2008|2007-2008]] || [[Премиер лига на Англија 2007-2008|ПЛ]] || 37 || 8 || [[ФА Куп 2007-2008|ФАКуп]]+[[Лига куп на Англија 2007-2008|ЛК]] || 1+1 || 0 || - || - || - || - || - || - || 39 || 8
 
|-
|| [[ФК Астон Вила сезона 2008-2009|2008-2009]] || [[Премиер лига на Англија 2008-2009|ПЛ]] || 36 || 8 || [[ФА Куп 2008-2009|ФАКуп]]+[[Лига куп на Англија 2008-2009|ЛК]] || 3+1 || 0 || [[Интертото куп|Инт]]+[[Куп на УЕФА 2008-2009|КУ]] || 2+6<ref>Еден настап во квалификациите.</ref> || 1+1<ref name=pr>Во квалификациите.</ref> || - || - || - || 48 || 10
 
|-
|| [[ФК Астон Вила сезона 2009-2010|2009-2010]] || [[Премиер лига на Англија 2009-2010|ПЛ]] || 37 || 5 || [[ФА Куп 2009-2010|ФАКуп]]+[[Лига куп на Англија 2009-2010|ЛК]] || 6+5 || 2+2 || [[УЕФА Лига Европа 2009-2010|ЛЕ]] || 2<ref name=npo>Во плејофот.</ref> || 0 || - || - || - || 50 || 9
 
|-
|| [[ФК Астон Вила сезона 2010-2011|2010-2011]] || [[Премиер лига на Англија 2010-2011|ПЛ]] || 34 || 7 || [[ФА Куп 2010-2011|ФАКуп]]+[[Лига куп на Англија 2010-2011|ЛК]] || 2+3 || 0+2 || [[УЕФА Лига Европа 2010-2011|ЛЕ]] || 1<ref name=npo/> || 0 || - || - || - || 40 || 9
 
|-
!colspan="3"|Вкупно Астон Вила || 157 || 30 || || 22 || 6 || || 11 || 2 || || - || - || 190 || 38
 
|-
|| [[ФК Манчестер Јунајтед сезона 2011-2012|2011-2012]] || rowspan=7|{{flagicon|ENG}} {{Fb team (N) Manchester United}} || [[Премиер лига на Англија 2011-2012|ПЛ]] || 25 || 6 || [[ФА Куп 2011-2012|ФАКуп]]+[[Лига куп на Англија 2011-2012|ЛК]] || 0 || 0 || [[УЕФА Лига на шампиони 2011/12|ЛШ]]+[[УЕФА Лига на Европа 2011-2012|ЛЕ]] || 3+4 || 1+1 || [[Комјунити Шилд 2011|КШ]] || 1 || 0 || 33 || 8
 
|-
|| [[ФК Манчестер Јунајтед сезона 2012-2013|2012-2013]] || [[Премиер лига на Англија 2012-2013|ПЛ]] || 19 || 0 || [[ФА Куп 2012-2013|ФАКуп]]+[[Лига куп 2012-2013|ЛК]] || 2+0 || 0 || [[УЕФА Лига на шампиони 2012/13|ЛШ]] || 2 || 0 || - || - || - || 23 || 0
 
|-
|| [[ФК Манчестер Јунајтед сезона 2013-2014|2013-2014]] || [[Премиер лига на Англија 2013-2014|ПЛ]] || 20 || 2 || [[ФА Куп 2013-2014|ФАКуп]]+[[Лига куп на Англија 2013-2014|ЛК]] || 0+2 || 1 || [[УЕФА Лига на шампиони 2013/14|ЛШ]] || 8 || 0 || [[Комјунити Шилд 2013|КШ]] || 0 || 0 || 30 || 3
 
|-
| [[ФК Манчестер Јунајтед сезона 2014-2015|2014-2015]] || [[Премиер лига на Англија 2014-2015|ПЛ]] || 26 || 2 || [[ФА Куп 2014-2015|ФАКуп]]+[[Лига куп на Англија 2014-2015|ЛК]] || 3+0 || 0 || - || - || - || - || - || - || 29 || 2
 
|-
|| [[ФК Манчестер Јунајтед сезона 2015-2016|2015-2016]] || [[Премиер лига на Англија 2015-2016|ПЛ]] || 18 || 1 || [[ФА Куп 2015-2016|ФАКуп]]+[[Лига куп на Англија 2015-2016|ЛК]] || 1+2 || 0 || [[УЕФА Лига на шампиони 2015-2016|ЛШ]]+[[УЕФА Лига Европа 2015-2016|ЛЕ]] || 5<ref>Еден настап во плејофот.</ref>+0 || 0 || - || - || - || 26 || 1
 
|-
|| [[ФК Манчестер Јунајтед сезона 2016-2017|2016-2017]] || [[Премиер лига на Англија 2016-2017|ПЛ]] || 12 || 0 || [[FA Cup 2016-2017|FACup]]+[[Football League Cup 2016-2017|CdL]] || 3+1 || 0 || [[UEFA Europa League 2016-2017|UEL]] || 7 || 0 || [[FA Community Shield 2016|CS]] || 0 || 0 || 23 || 0
 
|-
|| [[Manchester United Football Club 2017-2018|2017-2018]] || [[Premier League 2017-2018|PL]] || 30 || 2 || [[FA Cup 2017-2018|FACup]]+[[Football League Cup 2017-2018|CdL]] || 0 || 0 || [[UEFA Champions League 2017-2018|UCL]] || 2 || 0 || [[Supercoppa UEFA 2017|SU]] || 0 || 0 || 32 || 2
 
|-
!colspan="3"|Totale Manchester Utd || 150 || 13 || || 14 || 1 || || 31 || 2 || || 1 || 0 || 196 || 16
 
|-
!colspan="3"|Totale carriera || 408 || 63 || || 45 || 9 || || 42 || 4 || || 1 || 0 || 496 || 76
|}
 
== Титули ==