Разлика помеѓу преработките на „Шрек“

Одземени 4 бајти ,  пред 13 години
с
поправка
с (поправка)
}}
 
Шрек ({{Lang-en|Shrek}}) е компјутерски анимиран филм, продуциран од страна на ДримВоркс, и прикажан во кино салите на [[18 мај]], [[2001]]. Филмот е режисиранрежиран од страна на [[Ендру Адамсон]] и [[Вики Џенсон]], и анимиран од ДримВоркс. Шрек беше првиот филм кој доби оскар за најдобар анимиран филм - категорија која прв пат беше воведена во [[2001]] година. Овој филм беше реализиран на [[ДВД]] и на [[ВХС]] на [[1 ноември]], [[2001]].
 
[[Категорија:Американски анимирани филмови]]
2.626

уредувања