Разлика помеѓу преработките на „Родољубивост“

Додадени 557 бајти ,  пред 3 години
дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување)
 
Родољубивоста има [[Етика|етичка]] конотација: кажува дека татковината (било како и да се дефинира тој поим) е морален стандард или самиот е морална вредност. Исто така кажува дека поединецот треба да ги стави интересите на [[нација]]та пред личните интереси или интересите на одредена група или партија. За време на војна, жртвата може да прерасне и до пожртвување на сопствениот живот. Смрт во битка за татковината е коренит тип на крајна родољубивост.
 
==Родољубива (патриотска) книжевност==
Голем број писатели пишувале родољубиви дела, искажувајќи ја својата љубов кон татковината:
* „За татковината“ - песна на [[Никола Јонков Вапцаров]] од 1926 година.<ref>Никола Ј. Вапцаров, ''Песни''. Скопје: Македонска книга, Мисла и Култура, 1988, стр. 35.</ref>
 
== Поврзано ==
* [[Етатизам]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{никулец}}