Разлика помеѓу преработките на „Науелито“

Додадени 26 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(нова страница)
 
{{Инфокутија Митолошко суштество|name= Науелито|image= Nahuelito.jpg |caption=Фотографија снимена во 1988 година која наводно го прикажува ова суштество.|Sub_Grouping= |Grouping=|Similar_creatures= | Habitat =[[Науел Уапи (езеро)|Науел Уапи]], [[Патагонија]]|Region={{Знаме| Аргентина}} | first_sight =[[1910]] |last_sighting= [[1988]]}}
 
'''Науелито''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Nahuelito'') е [[езерски чудовишта|езерско чудовиште]] кое наводно живее во езерото [[Науел Уапи (езеро)|Науел Уапи]] во [[Аргентина]]. Како и [[Чудовиште од Лох Неса |Чудовиштето од Лох Неса]], оваа суштествое опишувано е како големо змијолико суштество. Постојат неколку фотографии кои наводно го прикажуваат ова суштество.<ref>{{cite web |url= http://www.strangemag.com/nahuelito.html |title= NAHUELITO, PATAGONIAN LAKE MONSTER |work= NESSIE and Other Lake Monsters |last=Chorvinsky|first=Mark|publisher= strangemag.com |accessdate = 05. 01. 2010}}</ref>
 
== Историја ==