Разлика помеѓу преработките на „Маријан Бенеш“

с
Граматичко-правописни поправки
(ажурирање)
с (Граматичко-правописни поправки)
}}
 
'''Маријан Бенеш''' ({{роден на|11|јуни|1951}}, {{роден во|Белград}}<ref name=nacional>{{цитирана веб страница|url=http://www.nacional.hr/articles/view/13746/5/|title=Боксерски шампион кој во своето кафуле боксувал по 15 пати дневно|publisher=Nacional|date=2004-03-02|author=Давор Пашалиќ|language=хрватски}}</ref><ref name=rbo>{{цитирана веб страница|url=http://www.retiredboxers.org/Where%20are%20they%20now.htm|title=Каде се сега? Маријан Бенеш|author=Пер-Аке Персон|publisher=Retired Boxers Foundation}}</ref>) - {{починат на|4|септември|2018}}, {{починат во|Бања Лука|}}<ref>{{цитирана веб страница|url=https://www.novamakedonija.com.mk/sport/sportovi/почина-поранешната-југословенска-бо/|title=Почина поранешната југословенска боксерска легенда Маријан Бенеш|publisher=Нова Македонија|date=2018-09-04|author=|language=македонски}}</ref>) е поранешен [[СФРЈ|југословенски]] [[бокс]]ер од [[Босна и Херцеговина]], кој сѐ уште се смета за еден од најголемите во историјата на [[Југославија]]. После восхитувачка аматерска кариера, која кулминира со освојување на златен медал на ''Европското аматерско првенство'' коешто се одржува во [[Белград]] во [[1973]], станува професионален боскербоксер во [[1977]], а две години подоцна ја освојува и европската титула во велтерполутешка категорија. Бенеш се повлекува од активно боскувањебоксување во [[1983]] година, откако се здобива со сериозна повреда на окото.
 
== Биографија ==