Насредин-оџа: Разлика помеѓу преработките

Додадени 448 бајти ,  пред 4 години
дополнување
с (Додадена како статија-никулец)
(дополнување)
[[Податотека:Nasreddin (17th-century miniature).jpg|мини|десно|исправено|Минијатура на Насредин Оџа од 17-ти век]]
 
'''Насредин Оџа''' ([[турски]]: ''Nasreddin Hoca'') — [[Селџучко Царство|селџушки]] [[Сатира|сатиречки]] [[Суфизам|суфија]] од с. Хорту, Сиврихисарски округ, [[Ескишехир (покраина)|Ексишехирска област]] (денешна [[Турција]]) роден во [[1208]] г. а починал во [[1284]] г. Се смета за [[Популизам|популистички]] [[Филозоф|филозоф]] и умен човек, запаметен по своите смешни приказни и [[Анегдота|анегдоти]]. За него се пишува во стотици приказни, во кои држи духовита или умна улога а понекогаш и како будалест човек. Една типична приказна за него се состои од суптилен хумор и [[наравоучение]]. ИнтернационалниотМеѓународниот "Насредин„Насредин Оџа Фест"Фест“ се одржува секоја година од 5 до 10 јули во неговото родно село.
 
==Насредин Оџа како тема во книжевноста==
* „Итар Пејо и Насрадин-Оџа“ - расказ на македонскиот писател [[Стале Попов]].<ref>Стале Попов, ''Итар Пејо''. Скопје: Мисла, Детска радост, Култура, Наша книга, Македонска книга, 1980, стр. 32-35.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија: Хумор]]