Разлика помеѓу преработките на „Кримско Ханство“

Одземени 9 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
|native_name = قريم يورتى<br/> ''Qırım Hanlığı''
|conventional_long_name = Кримско ханство
|common_name = Кримско ханствоХанство
|
|continent = Европа
|today = {{flag|Ukraine}}<br>{{flag|Russia}}<br>{{flag|Moldova}}
}}
'''КримскотоКримско ханствоХанство''' била држава на [[Кримски Татари|Кримските Татари]] која постоела во периодот од [[1449]] до [[1783]] година.
 
Државата била основана од страна на [[Бату хан]] - внук на [[Џингис Кан]]. Земјата се простирала на [[Кримски полуостров|Кримскиот полуостров]], териториите помеѓу [[Дунав]], Днепар и голем дел од денешниот [[Краснодарски крај]] на [[Русија]]. Од [[1478]] година официјално станала вазална држава на [[Отоманската империја]] до потпишувањето на [[Ќучуккајнарџиски договор|Ќучуккајнарџискиот договор]] во [[1774]] година, кога добила фиктивна независност. Во [[1783]] година била анексирана од [[Руската империја]].