Разлика помеѓу преработките на „Еган Бернал“

Додадени 465 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Ознака: Изворно уредување 2017
| image = Egan Bernal en el campeonato nacional de ciclismo en ruta de Colombia 2018.png
| caption = Бернал на националното првенство 2018
| fullname = Еган Арлеј Бернал ГомезГомес
| nickname =
| birth_date = {{bda|1997|1|13|df=y}}
| proyears = 2016–2017<br/>2018-
| proteams = {{ct|ANS|2016}}<br/>{{ct|SKY|2018}}
| majorwins = '''[[КласичниЕтапна велосипедски тркитрка|ЕднодневниЕтапни трки и класици]]'''
:[[Трка околу Калифорнија]] ([[Трка околу Калифорнија 2018|2018]])
'''[[Класични велосипедски трки|Еднодневни трки и класици]]'''
:[[Податотека:MaillotColombia.PNG|20п]] Национален хронометарски првак (2018)
| medaltemplates =
{{MedalSilver | Лилехамер-Хафјел 2014|Крос-кантри за јуниори}}
{{MedalBronze | Валнорд 2015|Крос-кантри за јуниори}}
| updated = 730 мајјуни 2018
}}
 
'''Еган Арлеј Бернал ГомезГомес''' ({{lang-es|Egan Arley Bernal Gómez}}; р. {{роден|13|јануари|1997}}) — [[Колумбија|колумбиски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|SKY}}.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/egan-bernal-signs-for-team-sky/|title=Egan Bernal signs for Team Sky|work=Cyclingnews.com|publisher=Immediate Media Company|date=27 август 2017|accessdate=3 јануари 2018}}</ref>
 
== Кариера ==
;2018
: 1. [[Податотека:MaillotColombia.PNG|20п]] Национално хронометарско првенство
: 1. [[Податотека:Jersey pinkyellow.svg|20п]] Краен пласман Колумбија[[Трка Орооколу иКалифорнија Паз2018|Трка околу Калифорнија]]
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Пласман за млад возач
::1. Етапа 2
::1. Етапа 6
: 1. [[Податотека:Jersey pink.svg|20п]] Краен пласман Колумбија Оро и Пас
::1. [[Податотека:Jersey_polkadot.svg|20п]] Планински пласман
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Пласман за млад возач