Разлика помеѓу преработките на „Општина Новаци“

Додадени 868 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с
Со цел да го поттикне [[наталитет|наталитетот]], Општината Новаци доделува парична помош од 30.000 [[Денар|денари]] за секој склучен [[брак]], а за секое новородено бебе дава помош од 5.000 денари.<ref>„Црна го потопи и храмот „Пресвета Богородица“ во Пелагонија“, ''Дневник'', година XIX, број 5685, петок, 6 февруари 2015, стр. 17.</ref>
 
== Политика и администрација ==
== Општествени институции ==
Градоначалник на општина Новаци е [[Љубе Кузманоски]] од редовите на [[СДСМ]]. Тој бил избран на [[Локални избори во Македонија (2017)|локалните избори од 2017 година]] за мандат од четири години. Советот на општина Новаци е составен од 9 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:
 
[[File:Council of Novaci Municipality 2017.svg|thumb|300px|center|{{legend|#2212FF|СДСМ: 4 места}} {{legend|#C22E0A|ВМРО-ДПМНЕ: 4 места}} {{legend|#C0C0C0|Независни: 1 место}}]]
 
== Инфраструктура ==