Општина Чашка: Разлика помеѓу преработките

Додадени 503 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
== Администрација и политика ==
Градоначалник на општина Чашка е [[Горан Стојановски]] од редовите на [[СДСМ]]. Тој бил избран на [[Локални избори во Македонија (2017)|локалните избори од 2017 година]] за мандат од четири години. Советот на општина Чашка е составен од 11 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:
 
[[File:Council of Caska Municipality 2017.svg|thumb|300px|center|{{legend|#2212FF|СДСМ: 4 места}} {{legend|#C22E0A|ВМРО-ДПМНЕ: 3 места}} {{legend|#3EA5DD|ДУИ: 2 места}} {{legend|#800080|АА / БЕСА: 2 места}} ]]
[[Податотека:Council of Municipality of Čaška, 2013.svg|мини|лево|Совет на Општина Чашка во периодот од 2013-2017:{{легенда|#FF0000|[[ВМРО-ДПМНЕ]] (4)}}{{легенда|#000064|[[ДУИ]] (3)}}{{легенда|#000000|[[ДПА]] (1)}}{{легенда|#063A73|[[СДСМ]] (1)}}{{легенда|#B9B9B9|независни (2)}} ]]
 
== Културни и природни знаменитости ==