Подласко Војводство: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Инфокутија Населено место
|name = Подласко војводствоВојводство
|native_name = województwo podlaskie
|settlement_type = [[војводства во Полска|војводство]]
}}
 
'''Подласко војводствоВојводство''' ({{lang-pl|województwo podlaskie}}) — [[војводства во Полска|војводство]] во североисточна [[Полска]]. Се граничи со [[Мазовско војводствоВојводство|Мазовското војводствоВојводство]] на запад, [[Варминско-мазурско војводствоВојводство|Варминско-мазурското]] на северозапад и [[Лублинско војводствоВојводство|Лублинското]] на југ. На исток се [[Гродненска област|Гродненската]] и [[Брестовска област|Брестовската област]] во Белорусија, на североисток се [[Алитушки округ|Алитушкиот]] и [[Маријамполски округ|Маријамполскиот]] округ во Литванија, а на север е [[Калининградска област|Калининградската област]], која е ексклава на [[Русија]]. Војводството е наречено по историската област [[Подласје]] (Подлаше). Во 2014 г. војводството имало 1.193.348 жители на површина од {{км2|20.180}}.
 
Главен град е [[Бјалисток]]. Војводството е создадено на 1 јануари 1999 г. согласно управната реформа усвоена претходната година, а сочинето е од дотогашните војводства Бјалисточко и Ломжанско, како и источната половина од Сувалското војводствоВојводство.
 
==Народности==
[[Податотека:Augustow 03.jpg|мини|250п|Базиликата „Свето Срце“ во [[Аугустув]].]]
[[Податотека:Podlaskie - Bielsk Podlaski - Bielsk Podlaski - Mickiewicza 45 - Ratusz 01.JPG|мини|250п|Градскиот дом и плоштадот во [[Бјелск Подласки]]]]
Подлаското војводствоВојводство е поделено на 17 [[окрузи во Полска|окрузи]], од кои 3 се градски, а 14 се земски. Тие пак се поделени на вкупно 118 [[општини во Полска|општини]].
 
{| class="wikitable" style="font-size:90%"
| align="center" |15
|-
|[[Бјелски округ (Подласко војводствоВојводство)|Бјелски]]<br />''powiat bielski''
| align="right" | 1.385,2
| align="right" |60.047
== Надворешни врски ==
{{рв|Podlaskie Voivodeship}}
* [http://www.bialystok.uw.gov.pl Подласко војводствоВојводство] — официјално мрежно место
* [http://www.bialowieza.pl/ Топографски карти на Подлаското војводствоВојводство во размер 1:50 000]
 
{{Подласко војводствоВојводство}}
{{Војводства во Полска}}
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Подласко војводствоВојводство| ]]
[[Категорија:Војводства во Полска]]