Разлика помеѓу преработките на „Хабсбурговци“

Додадени 19 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Светото Римско Царство исчезнало во 1806 г. кога францускиот цар Наполеон I ја реформирал власта во Германија. Знаејќи дека ќе го изгуби звањето [[Свет римски цар]], Франц II се прогласил за наследен цар на Австрија и така станал Франц I.
 
Царот Франц I Австриски службено го носел овој голем назив: “Ние, Франц Први, со милоста Божја цар на [[Австрија]]; крал на [[Ерусалим]], [[Унгарија]], [[Чешка]], [[Далмација]], [[Хрватска]], [[Славонија]], [[Галиција]] и Лодомерија; надвојвода на [[Австрија]]; војвода на [[Лорен]], [[Салцбург]], [[Франачка]], [[Штаерска]], [[Корушка]] и [[Крањска]]; голем војвода на [[Краков]]; кнез на [[Трансилванија]]; маркгроф на [[Моравија]]; војвода на Сандомир, Мазовија, [[Лублин]], Горна и Долна [[ШлезијаШлеска]], [[Аушвиц]] (Ошвјенќим) и Затор, Тесин и [[Фурланија]]; кнез на Бертхесгаден и Мергентхајм; кнежевски гроф на [[Хабсбург]], [[Горица (Италија)|Горица]], [[Градишќе]] и [[Тирол]]; маркгроф на Горно и Долно Лужице и [[Истра]]“.
 
Австриското царство во 1867 година станало [[Австро-Унгарија]]. Хабсбурговците отстапиле од власт во 1918 година, по поразот во [[Прва светска војна|Првата светска војна]].