Разлика помеѓу преработките на „Универзитет „Св. Кирил и Методиј““

нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена (од 92.53.60.87) и ја поврати преработката 3722248 на Bjankuloski06)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
}}
 
'''„Св. Кирил и Методиј“''' ('''УКИМ''') — најстар и најголем [[универзитет]] на [[македонски јазик]] со седиште во [[Скопје]]. Формиран е на [[24 април]] [[1949]] година со три [[факултет]]и, а денес претставува заедница на 2324 факултети, 9 научни институти (5 составни и 4 кои соработуваат со универзитетот) и 6 други институции. За прв ректор е избран [[Кирил Миљовски]]<ref>[http://www.ukim.edu.mk/mk_content.php?meni=20&glavno=1 Ректори на УКИМ]</ref>, а сегашен ректор е [[Никола Јанкуловски]].
 
== Состав на универзитетот ==
Анонимен корисник