Разлика помеѓу преработките на „Керала“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''Керала''' ({{lang-ml|കേരളം}} = ''Кералам'') — сојузна држава во [[Индија]] со површина од 38.863 км² и 32.802.812 жители (сос: 1. јан. 2006). Густината на населението е 844 жит./км², што ја прави Керала една од најгусто населените краеви на Индија. Главен град е [[Тируванантапурам]] (некогаш се викал Тривандрум).
 
Сојузната држава ''Керала'' настанала во 1956. сесо соединувањето на трите некогашни [[Кнежевство|кнежества]]: [[Кочин]], [[Малабар]] и [[Траванкоре]]. Името ''Керала'' значи „Земја на [[Кокосова палма|кокосовите палми]]“. На малајалски ''кера'' значи кокосова палма, која е многу честа во овој регион, додека ''алам'' значи земја.
 
== Надворешни врски ==
144

уредувања