Разлика помеѓу преработките на „Еган Бернал“

Додадени 1.506 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Ознака: Изворно уредување 2017
{{MedalSilver | Лилехамер-Хафјел 2014|Крос-кантри за јуниори}}
{{MedalBronze | Валнорд 2015|Крос-кантри за јуниори}}
| updated = 227 февруаримај 2018
}}
 
 
По трката, спортскиот директор на Тим Скај, Николас Портал коментирал за неговиот развој, изјавувајќи: „Ние имаме момци кои се во екипата да победат и некои кои сакаме да ги развиваме. Веројатно во другите екипи може да биде предводник на секоја трка, но ние сакаме да му дадеме можност да работи со најдобрите, да види што може да направи, потоа да биде голем, голем предводник кој ќе знае точно што да очекува“.
 
Следна трка на Бернал била [[Волта а Каталуња 2018]]. На четвртата етапа, планинска завршница на Ла Молина, Бернал и [[Пјер Латур]] ({{ct|ALM|2018}}) биле единствени возачи кои одговориле кога тројката од {{ct|MOV|2018}}, [[Алехандро Валверде]], [[Наиро Кинтана]] и [[Марк Солер]] започнале групирање во последните седум километри на етапата. Бернал се обидел да го нападне триото и на крајот се оддалечил од Солер, но Кинтана и Валверде работеле заедно и на крајот Валверде го претекнал Бернал за победа на етапата. Бернал паднал на трката додека бил на второто место во генералниот пласман и предводник на пласманот за млад возач, откако [[Хосе Хоакин Рохас]] паднал пред него на спуст.<ref>http://www.cyclingnews.com/news/bernal-crashes-out-of-volta-a-catalunya/</ref>
 
== Достигнувања ==
::1. [[Податотека:Jersey_polkadot.svg|20п]] Планински пласман
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Пласман за млад возач
: 2. [[Тур де Романди 2018|Тур де Романди]]
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Пласман за млад возач
::1. Етапа 3 ([[Поединечен хронометар|ITT]])
: 6. Краен пласман [[Тур Даун Андер 2018|Тур Даун Андер]]
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Пласман за млад возач