Разлика помеѓу преработките на „Богослужбен јазик“

Додадени 66 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Боослужбен јазик''' ('''литургиски''' или '''свет јазик''')<ref>Во [[христијанство]]то се користи и поим '''црковен јазик'''</ref> — [[јазик]] кој се користи и негува за религиски[[религија|верски]] потреби (особено во [[богослужба]]та) од луѓе кои користат друг јазик за секојдневна комуникација.
 
==Концепт==