Хидроенергија: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Argenstein water mill.jpg|мини|Воденица во Германија]]
 
'''Хидроенергија''' е енергија која потекнува од силата на [[вода]]та ''hydro'', па од тука и нејзиното име. ПреѕставуваПретставува конвенционален [[обновлив извор на енергија|обновлив извор на енергија]], кој со векови се користи за добивање [[механичка енергија|механичка]], а веќе подолго од сто година и [[електрична енергија]].
 
== Историја ==
159

уредувања