Разлика помеѓу преработките на „Роденици“

Додадени 42 бајти ,  пред 3 години
спојување
(додавање шаблон)
(спојување)
{{спојување|Наречница}}
'''Роденици''' се женски божества во словенската митологија поврзани со богот [[Род (бог)|Род]] – создавач.
 
192

уредувања