Разлика помеѓу преработките на „Свети Никола“

Додаден 1.061 бајт ,  пред 2 години
Одбиена првата промена во текстот (на 95.86.57.163) што следеа по преработката 3612598 на Berthold Werner
(Одбиена првата промена во текстот (на 95.86.57.163) што следеа по преработката 3612598 на Berthold Werner)
{{Otheruses}}
{{Инфокутија за светец
'''Мирликиски''' се смета за заштитник на морињата. На христијанските бродови обично се наоѓа иконата на светителот, а спроти денот на славењето бродовите застануваат каде и да се наоѓаат, се фрла сидрото во морето, морнарите ќе се помолат и ќе прославуваат цел ден, а утредента ќе го продолжат пловењето. На иконите Свети Никола се претставува со својата архиерејска одежда.
|name= Свети Никола<br />Άγιος Νικόλαος
|image=Russian_icon_Instaplanet_Saint_Nicholas.JPG
|imagesize=205px
|birth_date=[[15 март]] [[270]] година<ref>Book of Martyrs. Catholic Book Publishing. 1948.</ref>
|death_date= [[346]] година [[6 декември]] [[Ликија]]
|feast_day=[[6 декември]]/[[9 мај]]
|venerated_in=[[Христијанство]]
|birth_place=[[Патара]], [[Ликија]], [[Мала Азија]] денешна Турција)
|death_place=
|titles=Бискуп на Мира, бранител на Православие|Православието, Чудотворец, Светец
|beatified date=
|beatified place=
|beatified_by=
|canonized_date=
|canonized_place=
|canonized_by=
|attributes=
|patronage=
|major_shrine=
|suppressed_date=
|issues=
}}
'''Свети Никола''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Άγιος Νικόλαος'') или '''Свети Николај Чудотворец, архиепископ Мирликиски''' се смета за заштитник на морињата. На христијанските бродови обично се наоѓа иконата на светителот, а спроти денот на славењето бродовите застануваат каде и да се наоѓаат, се фрла сидрото во морето, морнарите ќе се помолат и ќе прославуваат цел ден, а утредента ќе го продолжат пловењето. На иконите Свети Никола се претставува со својата архиерејска одежда.
 
== Живот ==