Разлика помеѓу преработките на „Милош Теодосиќ“

Одземени 4.316 бајти ,  пред 3 години
с
лоша инфокутија
с
с (лоша инфокутија)
{{Infobox basketball biography
| name = Милош Теодосиќ
| image = Petar Božić (cropped).jpg
| image_size =
| caption = Теодосиќ со [[КК Олипијакос|Олипијакос]] во 2009
| position = [[организатор на игра]] / [[Бек (кошарка)|бек шутер]]
| height_ft = 6
| height_in = 5
| weight_lb = 196
| league = [[НБА]]
| team = Лос Анеџелес Клиперс
| number = 4
| nationality = [[Срби|Србин]]
| birth_date = {{Birth date and age|1987|3|19}}
| birth_place = [[Ваљево]], [[Србија]], [[СФР Југославија|СФР Југославија]]
| draft_year = 2009
| career_start = 2004
| career_end =
| years1 = 2004–2007
| team1 = [[КК ФМП|ФМП Железник]]
| years2 = 2005–2006
| team2 = → [[КК Борац Чачак|Борац Чачак]]
| years3 = 2007–2011
| team3 = [[КК Олипијакос|Олипијакос]]
| years4 = 2011–2017
| team4 = [[КК ЦСКА Москва|ЦСКА Москва]]
| years5 = {{nbay|2017|start}}–present
| team5 = [[Лос Анџелес Клиперс]]
| bbr = teodomi01
| highlights =
* [[Евролига шампион]] ([[Евролига2015–16|2016]])
* [[најдобар играч на Евролига|Евролога МВП]] (2010)
* 3× [[Идеален тим на Евролига|Идеален тим на Евролига]] ([[2009-10 Евролига|2010]], [[2014–15 Евролига|2015]], [[2015–16 Евролига |2016]])
* 3× [[Идеален тим на Евролига|Идеален втор тим на Евролига]] ([[2011-12 Евролига|2012]], [[2012-13 Евролига|2013]], [[2016-17 EuroLeague|2017]])
* 6× [[VTB United League]] champion ([[2011–12 VTB United League|2012]]–[[2016–17 VTB United League|2017]])
* 2× [[VTB United League Playoffs MVP]] ([[2013–14 VTB United League|2014]], [[2015–16 VTB United League|2016]])
* 2× [[Руска кошаркарска професионална лига|Шампион]] ([[Руска кошаркарска професионална лига 2011–12 |2012]], [[2012–13 Руска кошаркарска професионална лига|2013]])
* 2× [[Радивоје Кораќ|Српски куп]] победник (2010, 2011)
* 2× [[Грчки кошаркарски куп МВП|Грчки Куп МВП]] (2010, 2011)
* 2× [[Радивоје Кораќ|Српски куп]] победник (2005, 2007)
* [[FIBA Europe Player of the Year]] (2010)
* [[Euroscar|Euroscar Player of the Year]] (2016)
* [[FIBA Europe Under-20 Championship]] MVP ([[2007 FIBA Europe Under-20 Championship|2007]])
* [[Српски кошаркар на годината|Српски кошаркар на годината]] (2016)
| medaltemplates =
{{MedalSport|Men's basketball}}
{{MedalCountry|{{bk|SRB}}}}
{{Medal|Competition|[[Basketball at the Summer Olympics|Summer Olympics]]}}
{{Medal|Silver|[[2016 Summer Olympics|2016 Rio de Janeiro]]|[[Basketball at the 2016 Summer Olympics – Men's tournament|Team]]}}
{{MedalCompetition|[[FIBA Basketball World Cup|FIBA World Cup]]}}
{{MedalSilver|[[2014 FIBA Basketball World Cup|2014 Spain]]|}}
{{MedalCompetition|[[EuroBasket]]}}
{{MedalSilver|[[EuroBasket 2009|2009 Poland]]|}}
{{MedalCompetition|[[FIBA Europe Under-20 Championship|Under-20 European Championship]]}}
{{MedalGold|[[2007 FIBA Europe Under-20 Championship|2007 Slovenia]]|[[Serbia men's national under-20 and under-21 basketball team|Team]]}}
{{MedalCountry|{{bk|SCG}}}}
{{MedalCompetition|[[FIBA Europe Under-18 Championship|Under-18 European Championship]]}}
{{MedalGold|[[2005 FIBA Europe Under-18 Championship|2005 Serbia and Montenegro]]|[[Serbia men's national under-18 and under-19 basketball team|Team]]}}
{{MedalCompetition|[[FIBA Europe Under-16 Championship|Under-16 European Championship]]}}
{{MedalGold|[[2003 FIBA Europe Under-16 Championship|2003 Spain]]|[[Serbia men's national under-16 and under-17 basketball team|Team]]}}
}}
'''Милош Теодосиќ''' ([[српски јазик|српски]]:Милош Теодосић), роден на19 Март, 1987 година) е српски професионален [[Кошарка|кошаркар]] кој настапува за Лос Анџелес Клиперс во [[Национална кошаркарска асоцијација|Националната Кошаркарска Асоцијација]] (НБА). Тој исто така ја претставувал [[Машка кошаркарска репрезентација на Србија|српската кошаркарска репрезентација]] на меѓународно ниво. Игра на позиција [[организатор на игра]], како и [[Бек (кошарка)|бек шутер]]. Тој е на шесто место во сите-евролигашки селекции, и бил прогласен за МВП на [[Евролига|Евролигата]] во 2010 година.<ref>{{cite web|url=http://www.fiba.com/basketballworldcup/2014/Milos-TEODOSIC|title=TEODOSIĆ, Miloš|publisher=FIBA.com|accessdate=18 August 2015}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.euroleague.net/competition/players/showplayer?pcode=JDR|title=TEODOSIĆ, Miloš|publisher=EUROLEAGUE.net|accessdate=18 August 2015}}</ref>
 
'''Милош Теодосиќ''' ([[српски јазик|српски]]:Милош Теодосић), роден на 19 март 1987 година во [[Ваљево]]) е [[Срби|српски]]] [[Кошарка|кошаркар]] [[организатор на игра|плејмејкер]] на [[Лос Анџелес Клиперс]] во [[НБА]].
Теодосиќ помогнал на српскиот национален тим да го освои сребрениот медал на [[Европско првенство во кошарка]] во [[Европско првенство во кошарка 2009|2009 година]], како и сребрениот медал на [[ФИБА Европа|ФИБА]] Светското првенство во кошарка во [[Светско првенство во кошарка 2014|2014 година]], за да биде избран во сите-натпреварувачки тимови во двете натпреварувања. Исто така на [[Летни олимписки игри 2016|Олимписките игри во Рио во 2016 година]], го освоил сребрениот медал.<ref>[http://archive.fiba.com/pages/eng/fa/p/rpp/150/q/Milos%20TEODOSIC/pid/44167/_//players.html FIBA.com profile]</ref> Тој бил назначен на ФИБА европски играч на годината во 2010 година, и во 2016 година, тој бил прогласен за најдобар не-НБА играч во светот од страна на НБА тренерите,<ref>{{Cite news|url=http://www.opencourt-basketball.com/milos-teodosic-the-best-non-nba-player-in-the-world/|title=Milos Teodosic - The Best Non NBA Player In The World|last=Peters|first=Damien|date=2016-10-24|work=|newspaper=Opencourt Basketball|language=en-US|access-date=2016-11-22|via=}}</ref> како и Европски играч на годината од страна на ''La Gazzetta dello Sport''.<ref>{{cite web|url=http://www.gazzetta.it/Basket/16-01-2017/basket-euro-player-2016-teodosic-nba-battuta-16-anni-180435253039.shtml|title=Basket, Euro Player 2016 a Teodosic: Nba battuta dopo 16 anni|publisher=''La Gazzetta dello Sport''|date=2017-01-16|accessdate=2017-01-16|language=it}}</ref>
 
Тој бил шест пати избран во Идеалниот тим на Евролигата, и бил прогласен за МВП на [[Евролига|Евролигата]] во 2010 година.<ref>{{cite web|url=http://www.fiba.com/basketballworldcup/2014/Milos-TEODOSIC|title=Teodosic, Miloš|publisher=FIBA.com|accessdate=18 August 2015}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.euroleague.net/competition/players/showplayer?pcode=JDR|title=Teodosic, Miloš|publisher=EUROLEAGUE.net|accessdate=18 August 2015}}</ref>
 
Тој исто така ја претставувал [[Машка кошаркарска репрезентација на Србија|српската кошаркарска репрезентација]] на меѓународно ниво. Теодосиќ помогнал на српскиот национален тим да го освои сребрениот медал на [[Европско првенство во кошарка|Европското првенство]] во [[Европско првенство во кошарка 2009|2009 година]], како и сребрениот медал на [[ФИБА Европа|ФИБА]] Светското првенство во кошарка во [[Светско првенство во кошарка 2014|2014 година]], за да биде избран во сите-натпреварувачки тимови во двете натпреварувања. Исто така на [[Летни олимписки игри 2016|Олимписките игри во Рио во 2016 година]], го освоил сребрениот медал.<ref>[http://archive.fiba.com/pages/eng/fa/p/rpp/150/q/Milos%20TEODOSIC/pid/44167/_//players.html FIBA.com profile]</ref> Тој бил назначен на ФИБА европски играч на годината во 2010 година, и во 2016 година, тој бил прогласен за најдобар не-НБА играч во светот од страна на НБА тренерите,<ref>{{Cite news|url=http://www.opencourt-basketball.com/milos-teodosic-the-best-non-nba-player-in-the-world/|title=Milos Teodosic - The Best Non NBA Player In The World|last=Peters|first=Damien|date=2016-10-24|work=|newspaper=Opencourt Basketball|language=en-US|access-date=2016-11-22|via=}}</ref> како и Европски играч на годината од страна на ''La Gazzetta dello Sport''.<ref>{{cite web|url=http://www.gazzetta.it/Basket/16-01-2017/basket-euro-player-2016-teodosic-nba-battuta-16-anni-180435253039.shtml|title=Basket, Euro Player 2016 a Teodosic: Nba battuta dopo 16 anni|publisher=''La Gazzetta dello Sport''|date=2017-01-16|accessdate=2017-01-16|language=it}}</ref>
 
== Наводи ==
{{reflist|2}}
[[Категорија:Родени во 1987 година]]
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:КошаркариИграчи на КК Олимпијакос]]
[[Категорија:КошаркариИграчи на КК ЦСКА Москва]]
|[[Категорија:Играчи team5на = [[Лос Анџелес Клиперс]]