Разлика помеѓу преработките на „Лика“

Додадени 268 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
Лика (се изговара [lǐːka]) е традиционален регион на [[Хрватска]], приближно од страната на планината [[Велебит,]] од југозапад и планината [[Пљешевица]] од североисток. На северо-западниот крај Лика се граничи со сливот [[Огулин-Плашки]], и на југо-исток со преминот малованMалован. Денес поголемиот дел од територијата на Лика (Бриње, Доњи Лапац, [[Госпиќ]], Ловинац, [[Оточац]], Перушиќ, [[Плитвички Езера|Плитвичките Езера]], [[Удбина]] и [[Врховине]]) е дел од [[Личко-сењска жупанија|Личко-сењската жупанија]]. ЈосишдолЈосиpдол, Плашки и Саборко се дел од [[Карловачка жупанија|Карловчката жупанија]] и [[Грачац]] е дел од [[Задарска жупанија|Задарската жупанија]].
Најчесто се споменува со горски[[Горски Котар]] кој заедно [[Кордун]] и [[Банија]], претставувала некогашната војна краина за време на [[Австро-Унгарија|Австро - унгарската монархија]]. Најубавиот дел на ликаЛика ја прават Плитвичките езера и Националниот Парк кои се состојат од 16 од нив и поголеми езера од кои се прави една река [[Корана (река)|Корана]].
 
== Географска положба ==
12.862

уредувања