Разлика помеѓу преработките на „Сончогледово масло“

нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Sunflower oil.jpg|мини|десно|100px|Сончогледово масло]]
'''Сончогледовото масло''' се добива од семето на [[сончоглед]]от ''(Helianthus annuus)''. Сончогледовото масло најчесто се користи во [[храна]]та како масло за пржење и во козметичките препарати за смекнување кожа. Првото масовно индустриско производство на сончогледово масло се случило 1835 година во тогашната [[Руска империја]].<ref>{{cite magazine |last=Кряженков |first=Анатолий |title=Сметливые на все руки |language=руски |magazine=Подъём |issue=2003–6 |year=2003}}</ref><ref>{{cite encyclopedia |title=Алексеевка |language=Russian |editor-last=Кондратьева |editor-first=И. |encyclopedia=Города России: энциклопедия |pages=17–18 |year=1994 |publisher=Большая российская энциклопедия |location=М. |url=http://dic.academic.ru/dic.nsf/city_of_russia/26 |isbn=5-85270-026-6}}</ref> Денес [[Русија]] и [[Украина]] се најголемите производители на сончогледово масло.<ref>[http://faostat.fao.org/faostat/form?collection=Production.Crops.Primary&Domain=Production&servlet=1&hasbulk=0&version=ext&language=EN UN Food & Agriculture Organisation (FAO)]</ref>
 
5

уредувања