Разлика помеѓу преработките на „Дуинген“

Додадени 80 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Ознака: Изворно уредување 2017
|website = [http://www.Duingen.de www.Duingen.de]
|mayor = Клаус Крумфус
|party = SPDCDU
}}
 
'''Дуинген''' ({{lang-de|Duingen}}; '''Даујен''' на локалниот остфалски дијалект) — слободна општина во округот [[Хилдесхајм (округ)|Хилдесхајм]], во сојузната покраина [[Долна Саксонија]], [[Германија]]. Се наоѓа 25 километри југозападно од [[Хилдесхајм]] и 40 километри јужно од [[Хановер]].
 
Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (''Flecken''), мала населба со локално значење.