Разлика помеѓу преработките на „Обединето Кралство“

нема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-романсиер +романописец))
 
== Население ==
 
===Религија===
|bars=
{{bar percent|Англикани|blue|40}}
{{bar percent|Католици|yellow|15}}
{{bar percent|Муслимани|green|2.7}}
{{bar percent|Презвитеријанци|pink|1.33}}
{{bar percent|Методисти|orange|1.1}}
{{bar percent|Други и Нергиозни|red|30}}
}}
 
Населението во Велика Британија изнесува околу 60 милиони жители. Населението го сочинуваат [[Англичани]], [[Велшани]], [[Шкотланѓани]] и [[Ирци]]. Густината на населението во Велика Британија изнесува околу 249,8 жители на km². [[Главен град]] на Велика Британија и на [[Англија]] е Лондон. Тој е културен, политички центар. Други поглеми градови се [[Ливерпул]], [[Манчестер]], [[Лидс]] и други.
 
85

уредувања