Разлика помеѓу преработките на „Костенарија“

Додадени 34 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Tana Kirovska Osnichani IMARO.JPG|мини|десно|Тана Василева Кировска, револуционерка за време на Илинденското востание од село [[Осничани (Костурско)|Осничани]]]]
'''Костенарија''' — историско-географска и етнографска област во [[Егејска Македонија]]. Костенарија е најјугозападниот крај на етничка Македонија. Во оваа област се наоѓаат селата [[Песјак (Костурско)|Песјак]], [[Семаси]], [[Шкрапари]], [[Госно]], [[Старичани]], [[Жужелци]], [[Осничани (Костурско)|Осничани]] и др. Со решение на околискиот комитет во Костенарија нема вооружени напади за време на Илинденското востание, поради што областа е зачувана од зулуми. Подоцна, областа силно настрадала со појавата на грчката вооружена пропаганда во Македонија.
 
== Поврзано ==