Разлика помеѓу преработките на „Поградец (округ)“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Поградец (округ) користејќи го HotCat)
с
 
'''Округот Поградец''' ({{lang-sq|Rrethi i Pogradecit}}) е еден од 36-те окрузи во Албанија и има значително македонско малцинство. Округот има население од 70,575 жители<ref>{{cite web|url=http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|title=POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010|publisher=Albanian Institute of Statistics|accessdate=2010-09-09|archiveurl=http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|archivedate=2011-07-24}}</ref>и површина од 725&nbsp;km². Во округот се наоѓаат следните општини:
*[[БучимасСтарово]]
*[[Чернава]]
*[[Дардас]]