Разлика помеѓу преработките на „Блур (бенд)“

Додадени 103 бајти ,  пред 2 години
с
(Создадено преведувајќи ја страницата „Blur (band)“)
 
с (додадена Категорија:Англиски музички групи користејќи го HotCat)
Грахам Коксон<br>
Алекс Џејмс<br>
Дејв Роунтри}}
Дејв Роунтри}}'''Блур '''е англиска рок група формирана во Лондон 1988. Бендот се состои од главниот вокал Дејмон Албарн, басистот Алекс Џејмс, гитаристот Грахам Коксон, и тапанарот Дејв Роунтри. Нивниот најпознат албум ''Лишур ''(1991) вклучуваше звуци од Медчестер и [[Шугејзинг]]. Следејќи стилска промена под влијание на англиски поп бендови како Кинкс, [[Битлси]], и ХТС, Блур ги објавиле албумите ''Модерниот Живот е Ѓубре (1993), Парклајф (1994) ''и  ''Големото Бегање (1995)''. Во процесот, бендот стана центат на Брит-поп културата.
 
Дејв Роунтри}}'''Блур '''е англиска рок група формирана во Лондон 1988. Бендот се состои од главниот вокал Дејмон Албарн, басистот Алекс Џејмс, гитаристот Грахам Коксон, и тапанарот Дејв Роунтри. Нивниот најпознат албум ''Лишур ''(1991) вклучуваше звуци од Медчестер и [[Шугејзинг]]. Следејќи стилска промена под влијание на англиски поп бендови како Кинкс, [[Битлси]], и ХТС, Блур ги објавиле албумите ''Модерниот Живот е Ѓубре (1993), Парклајф (1994) ''и  ''Големото Бегање (1995)''. Во процесот, бендот стана центат на Брит-поп културата.
 
При креирањето на нивниот следен албум, ''Блур (1997), ''бендот промина низ уште едно прекреирање, покажувајќи дека се под влијание на Лоу-Фаи стилот на американските [[Инди рок]] групи. Третиот албум на бендот ја вклучуваше песната „Песна 2“ што го направи бендот покомерцијален во САД. Нивниот следен албум, 13 (1999) вклучуваше повеќе електронски елементи и поинтимни стихови од Албарн. Во мај 2002, Коксон го напушти бендот додека го правеа нивниот седми албум Тинк Танк (2003). После турата во 2003 без Коксон, бендот паузираше и членовите бе вклучени во други проекти.
 
Во 2009, Коксон се врати во бендот и продолжија со серија од концерти. Во следните години тие издадоа повеќе песни и имаа интернационални тури.  Во 2012 групата доби [[Британски музички награди|британска музичка награда]] за неверојатна контрибуција до музиката. 
 
{{Музика-никулец}}
[[Категорија:Англиски музички групи]]