Разлика помеѓу преработките на „Мона Лиза“

Додаден 701 бајт ,  пред 2 години
дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување)
== Создавање ==
 
Најверојатно, за создавањето на сликата, [[Леонардо да Винчи|да Винчи]] користел [[пирамида]] со цел жената да ја постави на точното место на сликата, и да ѝ биде пријатно и спокојно при нејзиниот изглед. Формата на нејзиното лице ја дава аголската форма со лице на пирамида. Исто така, многу е застапен и контрастот на [[светлина]]та. Според многумина, оваа женска фигура ја дава формата на изобразената ''Мадона'', слика што во тоа време била многу распространета. Раката на Лиза на столот, според многу толкувачи всушност го претставува растојанието меѓу набљудувачот и Мона Лиза. Нејзиниот став на столот е знак за нејзината зачувана позиција за подолго време. Најголем предизвик за набљудувачите е нејзината насмевка. Силното изразено лице е практично оформено со други многу поразлични и потемни елементи (косата или сенките, на пример). Привлекувањето на лицето на Мона Лиза е од најголем размер. Затоа, композицијата на сликата предизвикува двосмислен ефект: ''Ние сме привлечени кон оваа жена, но треба да останаме на растојание од неа.''
 
==Мона Лиза како тема во уметноста и во популарната култура==
Најголем предизвик за набљудувачите е нејзината насмевка. Силното изразено лице е практично оформено со други многу поразлични и потемни елементи (косата или сенките, на пример). Привлекувањето на лицето на Мона Лиза е од најголем размер. Затоа, композицијата на сликата предизвикува двосмислен ефект: ''Ние сме привлечени кон оваа жена, но треба да останаме на растојание од неа.''
* „Мона Лиза“ (''Mona Lisa'') - филм на [[режисер]]от [[Нил Џордан]] (''Neil Jordan'') од 1986 година.<ref>[http://www.imdb.com/title/tt0091538/ IMDb, Mona Lisa (1986) (пристапено на 16.12.2017)]</ref>
* „Сестрата на Мона Лиза“ (''The Mona Lisa's Sister'') - албум на американскиот [[Рок-музика|рок-музичар]] Греам Паркер (''Graham Parker'') од 1988 година.<ref>[https://www.discogs.com/Graham-Parker-The-Mona-Lisas-Sister/release/3008021 Graham Parker ‎– The Mona Lisa's Sister (пристапено на 16.12.2017)]</ref>
 
== Наводи ==
До денешен ден, сите овие работи не се изјаснети за Мона Лиза.
{{наводи}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Слики од Леонардо да Винчи]]
[[Категорија:Слики во Лувр]]