Разлика помеѓу преработките на „Колибри“

Додадени 546 бајти ,  пред 3 години
нова страница
(нова страница)
'''Колибри'''те (Trochilidae) се фамилија птици кои се блиски,сродните фамилии на вистинските чиопи (Apodidae) и чубастите чиопи (Hemiprocinidae),составени во заеднички ред на чиопите(Apodifoemes).
{{бришење|несоодветен стил и неумешно уредена статија}}
Одредени афтори ги издојуваат колибрите во сопствен ред.Семејството на колибрите има повеке од 100 родови и околу 330-340 видови.
== Брзите Колибри ==
 
==Изглед и градба на телото==
Птицата колибри е една од најбрзите живи суштества на земјата,но не поради тоа што најбрзо лета,туку поради тоа што најбрзо работи многу нешта.На пример,оваа птица во една минута замавнува со крилјата 80пати.За истото време таа зема воздух дури 250пати,а срцето и отчукува 500пати.Неверојатно!
Колибрите инаку се многу мали птици.Најманите колибри кои истовремено се најмала врста на птици Mellisuga helenae,поинаков е со клунот и пердувите само 6cm.Најголемата врста е Patagona gigas,а големи се околу 25cm.Поголемиот број колибри имаат Шарени пердуви,поправило со метален одсјај.Грлото на мажјакот е чисто сјајно црвено,сино или смарагдно зелено.
39

уредувања