Разлика помеѓу преработките на „Радомир (врв)“

Додадени 120 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
| easiest_route =
}}
[[Податотека:Връх Радомир.JPG|мини|десно|Поглед на Радомир во есен.]]
 
'''Радомир''' (старо: ''Калабак''<ref>{{наименования|179}}</ref>; {{lang-bg|Радомир}}, {{lang-el|Καλαμπάκα}}, ''Калабака'') — највисок врв на планината [[Беласица]]. Висок е 2.029&nbsp;м<ref name="Геодив" /> и се наоѓа во [[Петричко]], на самата границата меѓу [[Пиринска Македонија|Пиринска]] и [[Егејска Македонија]].