Разлика помеѓу преработките на „Фумарола“

Одземени 4 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Fumarola, Vulcano, Sicilia, Italia, 2015.gif|мини|десно|Фумароли на островот [[Вулкано]], [[Сицилија]].]]
[[Податотека:Kosel vulkan 2.JPG|мини|десно|Отвор на солфатарата [[Дувало]] кај с. Косел, Охридско.]]
'''Фумарола''' ({{lang-it|fumarola}},) одили {{lang-la|fumo}} - чад)'''чадилка''' — отвор во [[Земјина кора|Земјината кора]] во [[вулкан]]ско подрачје, од код кој избиваат [[пареа]] и [[гас]]ови како [[јаглерод диоксид]], [[сулфур диоксид]], [[водород хлорид]] и [[водород сулфид]]. Струјата настанува кога прегреаната вода кондензира со снижувањето на притосокот при излегувањето од земјата. Фумаролата која испушта [[сулфур]]ни гасови се нарекува '''солфатара''' (од {{lang-it|solfo}}, сулфур).
 
Ваквата образба може да се јави на места од многу мали пукнатини, па сè до големи расцепи, во безредни китки или полиња, но и на површините на [[лава|лавини]] текови и дебели наслаги од [[пирокластичен тек|пирокластични текови]]. '''фумаролско поле''' е подрачје со [[топол извор|топли извори]] и гасни отвори каде [[магма]] или врелите [[магматска карпа|магматски карпи]] се сместени плитко и испуштаат гасови или доаѓаат во допир со [[подземна вода|подземните води]].<ref>