Разлика помеѓу преработките на „Занает“

Додадени 12 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
(дополнување)
[[Податотека:Samarlija.jpg|мини|десно|[[Самар]]џија како прави самари]]
[[Податотека:kopanicar.jpg|мини|десно|[[Копаничарство|Копаничар]] со својата резба]]
'''ЗанаетЗанаетчиство''' — занимање кое бара конкретни работни вештини. Историски ова би било неиндустриско производство во мал број или количество. Човекот кој се занимава со занает се нарекува '''занаетчија'''.
 
Домаќинствата на занаетчиите не биле толку самоиздржувачки колку оние кои се занимавале со [[земјоделство]] и, како такви, директно зависеле од [[трговија|трговска размена]].
Анонимен корисник